Dünya Sağlık Örgütü ile Uluslararası Diyabet Federasyonu, 1991 yılında diyabet konusunda toplumda farkındalığın artırılması ve diyabetin öneminin vurgulanması amacıyla 14 Kasım tarihinin “Dünya Diyabet Günü” olarak kutlanmasını önerdi. İnsülin hormonunu 1921 yılında keşfeden Kanadalı tıp doktoru Frederick Banting’in doğum günü olan 14 Kasım “Dünya Diyabet Günü” olarak kutlanmaya başlandı.

HEM DİYABET HEM SPOR

Takımımız oyuncularından Alper Saruhan da Tip 1 diyabet hastası. Bir yandan hastalığıyla ilgilenen tecrübeli oyuncu, bir yandan da basketbol hayatını sürdürüyor.

SPOR YAPMAYA ÇAPIRIYORUM

14 Kasım Dünya Diyabet Günü sebebiyle açıklamalarda bulunan Alper Saruhan, “Bugün Dünya Diyabet Günü. Tüm diyabet hastalarının bugününü kutluyorum. Çevremizde çok hızlı yayılan bir hastalık olan diyabet sporla yönetilebilen ve bu sayede özgürlükleri kısıtlamayan bir hastalık durumundadır. Ben de yılardır profesyonel spor yapan bir Tip 1 diyabetli olarak, benim gibi hem Tip 1 hem de Tip 2 diyabetlileri spor yapmaya çağırıyorum” ifadelerini kullandı.