Kulübümüzün Genel Menajeri Nihat Mala, Trabzon’un yerel gazetesi Kuzey Ekspres’e açıklamalarda bulundu.

İşte Genel Menajerimiz Nihat Mala’nın o röportajı:

“‘BURADAN GERİ DÖNÜŞ YOK’

“Fiziksel olarak kulübün her şeyi tamam, eksik olan Trabzonlu işadamlarının desteğidir” diyen Menajer Nihat Mala; “Yaşadığımız ekonomik sıkıntıların yanında yabancı oyuncuların paralarını alamamalarını sebep gösterip maça çıkmaması ve kulübümüzün bu oyuncuları göndermesi gibi olumsuzluklara rağmen bugün elde ettiğimiz başarının tek sebebi altyapımızın sağlam olmasıdır. En son maçta Trabzonlu çocuklar oynadı. Trabzon basketbolunun geleceği bu çocuklardır. Trabzonspor basketbol takımı artık buradan geriye dönemez. Trabzon’un bu çocuklara borcu var.”
Beş yıl önceye dönelim ve en başından başlayalım. Trabzon’a geldiğinizde Trabzonspor Basketbol kulübünde nelerle karşılaştınız? 
Trabzon’a 5 yıl önce, 2013-2014 döneminde geldim ve ilk olarak altyapıyı yani genç takımı sordum. Bana genç takımın olmadığı, 2012-2013 döneminde genç takımın kapatıldığı söylendi. Göreve geldiğimiz 2014 dönemiyle, Trabzon’daki İdmanocağı’nda, İdmangücü’nde, DSİ’de kısaca nerede genç oyuncular varsa hepsini çağırdık, altyapıyı oluşturduk. Bu kulüplere yardımları için teşekkür ederiz. O günden bugüne milli takım elemelerine bir oyuncu gönderdik. İnşallah bundan sonra Milli takımın ana kadrosuna girecek oyuncular da göndeririz. 5 yıl içerisinde altyapıya ağırlık verdik. Altyapının başında Engin Kanber var. Altyapıdaki oyuncularımızın eğitim, konaklama gibi masraflarını elimizden geldiği kadarıyla karşılamaya çalışıyoruz. Ve biz 5 yıl emek verdiğimiz altyapının meyvesini bu yıl gerçekten gördük.
Altyapı için 5 yıl yeterli mi?
5 yılda 250-300 oyuncu sirkülasyonu oldu. Bunların içerisinden olabilecek 5-6 oyuncu bulabilirseniz başarı sayılır. Altyapıya Türkiye’de uzun yıllar çok iyi yatırım yapan Banvit, Efes Pilsen gibi kulüpler var. Bu kulüpler altyapıya inanılmaz paralar harcıyorlar. Biz onların onda birini harcayamıyoruz.
Oyuncularımızın yaş aralığı 10-16… Trabzon’dan o kadar oyuncu bulamıyoruz ama bu konuda ciddi bir artış var. Önceden 16-17 oyuncuyu dışarıdan getiriyorduk şimdi bu sayı 8’e düştü. Yeşilgiresun BLD maçında Trabzonlu çocuklar oynadı ve müthiş bir galibiyet aldık. Trabzon basketbolunun geleceği bu çocuklar. Altyapıdan A takıma ne kadar çok oyuncu monte ederseniz bütçenizi o kadar düşürme şansınız var. Bizler de ona uğraşıyoruz. Ama yeterli mi? Tabii ki yeterli değil, altyapı konusunda daha yolun başındayız.
Bu arada alt yapı ile ilgili İlk yıllarda sorumlu yöneticimiz Derya Günal beyin katkıları çok önemliydi ikincisi eğitim sponsorumuz Ata Kolejine de teşekkürlerimizi borç biliriz.
Devamlılık için ne gerekiyor? Ekonomik sıkıntıların yanında başka sorunlar da var mı?
Bildiğiniz gibi Trabzonspor Basketbol takımı bir dönem küme düştü sonra tekrar lige çıktı, bunu birkaç kere yaşadı ama artık ligde kalıcılığını kanıtladı. 5 yıldır üst üste ve bunun 2.5 yılı büyük başarılarla dolu. Tarihinde ilk defa Play-Off’a kaldı. Europe Cup oynadı,  Europa Challenge de son saniyelerde kaybedilen bir finali oynadı. Özellikle Europa Challenge Trabzon halkına basketbolu daha çabuk sevdirdi. İnsanlar Hayri Gür’ü doldurdu. Bütün bu işlerde insanların büyük emeği var. Burada ilk önce Muharrem Usta’dan başlayarak, Abiş Hopikoğlu ile devam eden, yöneticilerin, onların etrafındaki insanların, bizlerin büyük emeği var. Muharrem Usta ilk 2.5 yıl ciddi anlamda basketbolun içerisindeydi, ekonomik olarak çok büyük yardımlarda bulundu. Aynı şekilde Abiş Hopikoğlu…
Daha sonra Muharrem Usta Trabzonspor futbol kulübüne başkan oldu yine bize maddi desteği sürdü ama daha sonra sponsor olamayacağını deklere etti. Ekonomik sıkıntılarımız oldu. Borçlarımızı ödemeye çalışıyoruz ayrıca oyuncu transfer etme yasağımız var. Biz oyuncu transfer edemezken tutunmaya çalıştık.
Hayri Gür’deki son Yeşilgiresun BLD maçından biraz bahseder misiniz? O maçın anlamı çok büyük sanırım… Maç öncesi yabancı oyuncularla ilgili bir kriz yaşanmıştı…
Son 6 maçta da yabancı oyuncular olmadan oynadık. Ve Yeşilgiresun BLD maçında inanılmaz bir galibiyet aldık. Hepimiz işimizi çok seviyoruz, işimizle yatıp işimizle kalkıyoruz. Aldığımız paranın karşılığını vermek istiyoruz. 5 yıldır iyi iş çıkardığımızı düşünüyorum. Kulüplerin tarihleri, kültürleri, varlıkları, büyüklükleri böyle ortaya çıkıyor. Hiçbir kulüp bulamazsınız ki, hele de Trabzon gibi futbolun konuşulduğu bir günde Trabzonspor’un maçının olduğu bir günde, yarım kalmış Trabzonspor Basketbol takımına destek olmak için gelsin ve salonu doldursun. Trabzon bunu yaptı. Son maçta takıma inanılmaz destek verdiler. Bu da böyle büyük kulüplerde ve büyük camialarda oluyor.
Abiş Hopikoğlu ile çalışmak büyük bir şans, gerçek bir yönetici. Hiç kimse sponsor olmazken bu işi sahiplendi ve devam ettirdi. Süreç içerisinde çok büyük kriz atlattık ama Abiş Hopikoğlu, en son yabancı oyuncuların isyan edip maça çıkmaması ardından o oyuncuları ligin bitimine 6 hafta kala takımdan atarak kulübün büyüklüğünü, Trabzonspor’un adını ezdirmedi. Risk aldı ve o yabancı oyuncuları gönderdi. Bunu yaparken bizlere ve takıma inandı, ligde kalacağımızı gördü. Artık hiçbir Trabzonspor BK takımındaki oyuncu ‘ben maça çıkmıyorum’ diyemez. Çünkü bunu söylediği zaman başına ne geleceğini biliyor. Trabzonspor basket takımı bu riski aldı, bunun sonunda küme düşme riski de vardı, 5 yılın emeği oraya gidebilirdi. Ama olmadı, ayakta kaldık.
Röportaj: Fatma YAVUZ”